Discogruppen

Discogruppen ansvarar för discoverksamheten. Med detta ingår det se över, fatta beslut, utveckla verksamheten och allt annat som hör till discoverksamheten. Discogruppen har funnit sedan 2014, och har på fyra år fattat mängder med beslut som har förbättrat discona.

Styrningsordning (Reviderad 2018-06-25)

BESLUTSEXEMPEL


Discogruppen har olika “teams” underställda sig för att minska antalet saker som discogruppen behöver besluta om. Dom teamsen är:

Nuvarande ledamöter:

Oscar Ylinen – Mötesordförande (Sedan 2020-03-04)
David Söderström – Vice mötesordförande (Sedan 2020-03-04)
Amanda Romar – Ledamot (Sedan 2019-02-20)
Pernilla Tagesson – Ledamot (Sedan 2018-07-15)

Ledamöters totala ämbetstid i discogruppen

David Söderström (Sedan 2014-10-20)
Oscar Ylinen (Sedan 2016-10-20)
Amanda Romar (Sedan 2018-02-21)
Pernilla Tagesson (Sedan 2018-07-15)

Ledamöter som har lämnat sitt uppdrag:

Samuel Berglund (2018-07-15 – 2019-02-28)
Wilda Palm (2018-02-22 – 2020-05-19)
Isak Ferm (2014-10-20 – 2018-07-15)
Matilda Holm (2017-11-02 – 2018-02-22)
Daniel Sigvardsson (2016-10-20 – 2017-11-09)
Julia Danberg (2014-10-20 – 2017-11-02)
Julia Andersson (2014-10-20 – 2016-12-20)
Isac Larsson (2014-10-20 – 2016-03-13)
Simon Östling (2015-08-11 – 2016-03-13)
Matilda Nyholm (2014-10-20 – 2015-05-13)
Ghaith Al-Tameeni (2014-10-20 – 2015-05-13)
Matilda Eriksson (2014-10-20 – 2015-05-13)